niedziela, 3 lipca 2022

Za moich czasów

Taką opinię często wyrażały starsze osoby, gdy mówiły o młodzieży, ich obyczajach, sposobie ubierania się lub mówienia i słownictwa. To zdanie wyrażało krytykę, oznaczało, że współczesność jest znacznie gorsza od przeszłości, a właściwie od okresu młodości osoby mówiącej. Nie możemy ocenić, czy przed kilkudziesięciu laty istotnie świat był piękniejszy, obyczaje subtelniejsze, a kultura wyższa, czy tylko tak je widziały zachwycone oczy nastolatka. 

Starsza bohaterka mojej powieści "Nagła cisza" również wyraża taką opinię:

„Za moich czasów”, mawiała ciocia, „istniał miesięcznik literacki Litery, prowadził go Antek Fac, promowano młodzież, drukowano gazetki na uczelniach, a poza tym był klub Żak!”. Często o nim mówiła. Tu grał sławny Zbyszek Cybulski, zanim pochłonął go film. Odbywały się wieczory literackie, konkursy poetyckie, wokalne, był teatr, a poza tym kino w zabytkowej sali na piętrze, o przykurzonych ścianach. Młodzież oglądała festiwale filmowe, najświetniejsze produkcje zachodnie, sławnych aktorów, dzieła światowej klasy reżyserów, znanych do dziś, jak Antonioni czy Bergman. Młodzież tworzyła kulturę i sztukę.

Obecnie w tym budynku, zasłużonym dla młodzieżowej kultury mieści się Rada Miasta Gdańska. Jeden z bohaterów tej powieści, który chciał zostać poetą, został poburbowany w eleganckim rzekomo lokalu w Sopocie, gdzie miał się odbyć jego wieczór poetycki, lecz nagle wtargnęli tam wielbiciele jakiegoś celebryty, co dla chłopaka skończyło się siniakami. Poeta odwiedził w Gdańsku klub "Rudy Kot", zamknięty i zaniedbany. "Spojrzał na otwarte drzwi, zobaczył brudną klatkę schodową i zdezelowane schody. Odwrócił się ze wstrętem. Jakże by się odróżniał swoją czystą odzieżą. Od razu by spostrzegli, że nie jest swój, ale obcy i pewnie nimi gardzi, bo ma dokładnie przystrzyżone włosy, które odcinają się czarną linią od karku, a oni mieli na kołnierzu rozrzucone brudne kłaki, gdyż należeli do grupy punk, tacy wtedy rządzili. Nigdy by nie przekroczył progu takiego klubu, by tańczyć w zadymionej sali, wśród zapachu brudnych i spoconych ciał i jeszcze być z tego zadowolonym. Miał wyższe wymagania kulturowe, tego był pewien."

 „Jakie to wszystko śmieszne! Te rozkloszowane spodnie albo obciśnięte i podarte, buty na gołe stopy czy skarpetki w paski. Regularnie zmieniała się moda oraz idee, jakie wyznawali zwykli chłopcy.” 

Ciekawe, jak za kilkadziesiąt lat zostaną ocenione nasze czasy, pewne jest, że będzie inaczej. Powieść "Nagła cisza" została wydana przez wydawnictwo Saga Egmont z Kopenhagi, formie audio i ebooka i rozpowszechnia w Europie naszą literaturę.  


https://www.empik.com/nagla-cisza-popik-emma,p1288256479,ebooki-i-mp3-p

https://ebookpoint.pl/ksiazki/nagla-cisza-emma-popik,e_29wz.htm




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz