niedziela, 26 czerwca 2022

Poecie po pysku

 

Debiutujący poeta ma okazję po raz pierwszy zaprezentować swoją twórczość przed publicznością. Wychodzi z domu pełen nadziei, wraca z podbitym okiem, rozczarowany środowiskiem, wsparcie rodziny nie pozwala mu się poddać. Młoda dziewczyna błąka się o poranku po okolicznych śmietnikach w poszukiwaniu odpadków do zjedzenia. Nie ma wiele czasu, musi zdążyć na pierwszą lekcję do szkoły. Świetnie się uczy, ale warunki życiowe nie pozwalają jej na rozwój. Tych dwoje pochodzi z różnych, skonfliktowanych ze sobą światów. A jednak poczują do siebie niezwykłą sympatię.


Akcja powieści toczy się współcześnie w Gdańsku i porusza aktualne problemy. Tematem jest ratowanie upadającej kultury podczas nagłej ciszy, czyli pandemii. Kultura to fundament narodu, jak powiedział Jan Paweł II, a słowa te przytacza jeden z bohaterów książki.

Problemy rodziny Bartka Górnickiego stanowią jeden z głównych wątków. Bartek, chłopiec po maturze, pragnie wydać tomik wierszy. Promuje go niejaki Lidek, umożliwiając mu spotkanie z publicznością w swoim klubie, który okazał się domem schadzek dla bogatych: dziewczyny idą z mężczyznami na piętro. Bartek zostaje pobity na scenie, do czytania wierszy w ogóle nie doszło. Lidek rzekomo zawiera z nim umowę na wydanie książki.

Jego rodzina zachowuje wielkopańskie maniery, lecz na eleganckiej kolacji podaje się chleb z cienkimi plasterkami sera i pasztetówkę. Pomaga im finansowo siostra ojca. Wspomina wciąż kulturę sprzed lat, ważne postacie, jak choćby Cybulskiego. To bardzo wartościowy wątek, czytelnicy mogą wiele dowiedzieć się o kulturze Gdańska sprzed kilkudziesięciu lat. Ariadna miała pewien konflikt ze służbami specjalnymi.

Ojciec nie ma charakteru i nie jest w stanie napisać książki, mimo że rzekomo nad nią pracuje. Powtarza: "Bądź mężczyzną", lecz nim nie jest, co syn spostrzega w końcu. Rezygnuje z literatury, chce studiować kierunek techniczny. Zmienia swoje życie, widząc upadek ojca.

Ważną postacią jest Olga Hetka, bardzo biedna piętnastolatka. Szuka jedzenia na śmietniku i w koszu w szkolnym bufecie. Bardzo zdolna, lecz prześladowana przez koleżanki i kolegów z klasy. Tępy belfer doprowadza do wyrzucenia jej ze szkoły, mimo że to ją w klasie pobito.. Zaopiekował się nią Kuba, najlepszy uczeń, zdobył dla niej komputer, pomoc socjalną i uczy ją, by wzięła udział w Konkursie Matematycznym w Oxfordzie. Dziewczyna zdobyła pracę jako kelnerka w klubie Lidka, lecz nie uległa demoralizacji. Nieustannie rozwiązuje zadania. Bartek chce ją zdobyć, zaimponować wiedzą, ale źle się zachowuje, co z tego wyjdzie?

Pewien starszy pan, naprawiający urządzenia w knajpie Lidka, dawny znajomy Lili, redaktorki free lance, okazuje się wielkim durniem, opowiadając o historii, jednakże podwozi Olgę uczciwie do jej domu. Wiele się dzieje wokół Lili. Kuba załatwił, żeby Lili przychodziła do niej uczyć się. Lili została okradziona przez dziewczynę, która jej sprząta, Olga została uznana za podejrzaną. Kuba pomógł jej się oczyścić.

W wątku politycznym bierze udział Wojtek, bardzo uczciwy i porządny. Otrzymuje zadanie i szansę pracy dla rozwoju kultury. Bierze udział w kilku zebraniach rzekomej partii, gdzie wychodzą na jaw ich nikczemne motywy.

Pan Gutter, cukiernik, dobry człowiek i życzliwy, został poproszony przez pana Rhode o pomoc w pewnej sprawie. Rhode mówi wyraźnie, że jest Żydem. Pan Gutter jest przerażony, ze względu na poprawność polityczną. Pan Rhode pragnie się włączyć w odbudowę zniszczonych fragmentów miasta, szczególnie dzielnicy Langfur, o której tak mówi, choć jest to Wrzeszcz. Ma poważne plany wpływania na miasto, które uważa, za należące do jego narodu.

Czy Wojtek zostanie wykorzystany, czy też uda mu się rozwijać kulturę miasta. Wiele konfliktów i trudności i sprzeczności, czy dadzą się rozplątać. Ludzie nie są jednowymiarowi, lecz skomplikowani, podobnie jak sprawy historii i kultury. Książka o problemach. Poruszam następujące wątki: polityczny, społeczny, miłosny, ale jak zostają rozwiązane?

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz