niedziela, 4 grudnia 2022

Klub pisarza "Literacka" - ocalony

 


Dzięki Tomaszowi Snarskiemu, doktorowi prawa oraz trzem osobom z Literacka Restaurant & Wine Bar przy ulicy Mariackiej w Gdańsku miejsce spotkań poetów i pisarzy będzie istniało nadal.
1 grudnia 2022 roku odbyło się tam inauguracyjne spotkanie, na którym ogłoszono początek spotkań literackich BURSZTYNY LITERATURY.

Poeci czytali wiersze, wspaniałym koncertem gitarowym „Muzyczne wędrówki literackie” uraczył przybyłych dr Marci

n Kozioł.  
Otwarto wernisaż wystawy „Nasz poeta”, poświęconej Czesławowi Miłoszowi. Pisarz szczególnie bliski Tomaszowi Snarskiemu, który systematycznie organizuje wymianę literacką pomiędzy Polską i Litwą.
Na spotkaniu nikt nikogo nie pytał, skąd przychodzi, do jakiej grupy literackiej należy, liczyło się pragnienie bycia razem, pragnienie wspólnego działania, zgodnie z zasadą, żeby szukać tego, co łączy, a nie dzieli.

Jednym z kluczowych elementów spotkania było czytanie jednego wiersza z własnej twórczości. Wystąpili: Agnieszka Smugła, Zbigniew Trzebiatowski, prof. Kazimierz Nowosielski, Ewa Ilińska, Mirosław Mularski, Maria Kraus, Roman Ciesielski, Agnieszka Hejmowska, Barbara Panow, Tadeusz Dziewanowski oraz Emma Popik, Tomasz Snarski  i Gabriela Szubstarska.


Obecna na inauguracji poetka Gabriela Szubstarska przybliżyła działalność Gdańskiego  Klubu Poetów z siedzibą w Bibliotece Oliwskiej, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 9:


"Klub zrzesza poetki i poetów z całego świata. Organizujemy spotkania literackie, Oliwskie Dni Poezji w Parku Oliwskim. Niezwykłym przedsięwzięciem jest  „Poetyckie Pranie”: wiersze na planszach, wędrujące po miejscach spotkań poetyckich. Plansz jest już ponad dwieście. Jesteśmy organizatorem dwóch konkursów poetyckich: „Majowy Konkurs Podziel się wierszem” im. Piotra Szczepańskiego oraz „Strachy są wszędzie”, które na stałe wpisały się w działania kulturalne naszego miasta".
 
Podczas inauguracji doktor Tomasz Snarski przybliżył zebranym działania prawne, które przedsięwziął, by kawiarnia mogła służyć poetom. Możemy czuć się bezpieczni. Zachęcił do przynoszenia i wystawiania własnych książek, by wszyscy, nie tylko mieszkańcy Gdańska, mogli zobaczyć nazwiska autorów z okładek.




Kazimierz Nowosielski opowiadał o historii tego miejsca. Szczególną postacią był Mietek Czychowski, który tu gościł, tu pisał i malował, a wokół niego skupiali się pisarze i toczyli gorące dyskusje. Liczymy na to, że ta wspaniała literacka atmosfera ogarnie tu współczesnych pisarzy.
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz